ویزای استارت آپ

ازطریق ویزای استارتاپ کانادا، تنها با یک ایده بیزینسی جدید و نوآورانه، امکان مهاجرت و اخذ اقامت دائم برای شما و خانواده شما، فراهم خواهد شد.

در سالهای گذشته استارتاپ ها نقش موثری در اقتصاد جهانی داشته اند. شرکت های کوچکی که از پارکینگ خانه ها شروع به کار کردند، بعد از چند سال به چنان شرکت های بین المللی بزرگی بدل شدند، که هزاران شغل و میلیاردها دلار سود به کشورهای متبوع خود سرازیر نمودند.

به عنوان مثال، استارتاپ هایی همچون “Uber” و یا “Airbnb” در حال حاضر به شرکت های بین المللی بزرگی تبدیل شده اند. بی شک در این روند مهاجران نیز نقش بسیار موثری داشته اند. به طوری که چهل وسه درصد شرکت های فورچون 500 را نسل اول و یا دوم مهاجرین تأسیس نموده اند، و حتی نتایج تحقیقی در سال 2016 نشان میدهد که نیمی از استارت آپ هایی با ارزش بیش از یک میلیارد دلار را، مهاجرین تشکیل داده اند.

به همین دلیل، کشورهای مختلف سعی در فراهم نمودن بستری مناسب، برای رشد بیزینس های کوچک واستارت آپ ها، داشته اند. بسیاری از کشورهای اروپایی، کانادا و استرالیا، از مهاجرت کارآفرینانی که کسب و کار خود را در آن کشور راه اندازی نمایند؛ استقبال میکنند. آنها از شما میخواهند تا ایده بیزینس خود را به کشور آنها آورده، و باعث ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی در آن کشور شوید.

یکی از موفق ترین برنامه ها در این زمینه، توسط کشور کانادا ارائه شده است، که به "برنامه ویزای استارتاپ کانادا" معروف می باشد. این برنامه برای کارآفرینانی طراحی شده است، که می خواهند به کانادا مهاجرت کرده و توانایی ایجاد بیزینسی جدید و نوآورانه، دارای پتانسیل ایجاد شغل در داخل کشور کانادا، و قابل گسترش در سطح جهانی باشد را، دارا باشند. پس با یک ایده بیزینسی جدید و نوآورانه، امکان مهاجرت به کانادا برای شما و خانواده تان، از این طریق فراهم خواهد بود. دولت کانادا، به ریسکی که کارآفرینان میپذرند و همچنین درصد امکان موفقیت استارتاپ ها واقف بوده، و در صورت عدم توفیق بیزینس، اقدام به ابطال اقامت کارآفرینان نخواهد کرد. بنابراین مهاجرین، در صورت انصراف از ادامه بیزینس خود (به هر دلیلی)، اقامت دائم خود را از دست نخواهند داد.

خلاصه شرایط لازم برای اخذ ویزای استارتاپ کانادا:

1. ایجاد یک بیزینس در کانادا
بیزینسی که در کانادا ایجاد میشود باید دارای شرایط زیر باشد:
- بیزینس در کانادا ثبت شود.
- هر کدام از متقاضیان ویزای استارتاپ، مالک حداقل 10 درصد بیزینس باشند.
- در مجموع در یک تیم کارآفرینی، حداکثر پنج نفر میتوانند برای برنامه ویزای استارتاپ کانادا اقدام نمایند.

2- دریافت نامه حمایت از یکی از سازمان های مورد تایید اداره مهاجرت کانادا:
دولت کانادا جهت بررسی، تایید شرایط واصالت ایده بیزینسی، سازمانهایی را مشخص کرده (اینکیوبیترها، انجل اینوسترها و ونچر کپیتالیست ها) که بیزینس را بررسی و نامه ای مبنی بر حمایت از بیزینس، صادر مینمایند.
برای درخواست اقامت دائم کانادا، باید حداقل از یکی از این سازمانها نامه حمایت دریافت شود.

3. مدرک زبان (انگلیسی یا فرانسه)
سطح تعیین شده در معیار زبان کانادا (CBL)، معادل 5 می باشد. به عبارت دیگر، چنانچه متقاضی در آزمون IELTS شرکت نماید، لازم است در مجموع نمره 5 کسب کرده و نمرات وی در هر یک ازمهارتهای مکالمه، خواندن، نوشتن و صحبت کردن کمتر از نمرات درج شده در جدول ذیل نباشد:
Listening : 5.0
Reading : 4.0
Writing : 5.0
Speaking : 5.0
* به خاطر داشته باشید، چنانچه برای کسب مدرک زبان، در آزمون IELTS شرکت می نمایید؛ حتما باید در امتحان IELTS – General Training شرکت کرده و آیلتس آکادمیک مورد پذیرش برنامه استارتاپ کانادا نمی باشد.

4. داشتن حداقل هزینه زندگی در کانادا
متقاضیان در هنگام درخواست ویزا باید نشان دهند که دارای تمکن مالی لازم برای اداره زندگی خود و همراهانشان در بدو ورود به کانادا می باشند؛ و برای این منظور باید اقدام به اخذ نامه تمکن مالی از بانک خود نمایند. مبلغ تمکن در این نامه با توجه به تعداد اعضاء خانواده تغییر میکند، به طور مثال، این مبلغ برای یک نفر 12,960 دلار کانادا و جهت یک خانواده سه نفره، 19,836 دلار کانادا می باشد. جهت رؤیت جدول حاوی اطلاعات دقیق در خصوص میزان تمکن مالی، اینجا کلیک کنید.

مراحل اقدام برای ویزای استارتاپ کانادا توسط تیم بیپلنر به دو بخش کلی تقسیم میشود.
در بخش اول نامه حمایت دریافت شده و در بخش دوم با ارسال نامه حمایت همراه با مدرک زبان، تمکن مالی و سایر مدارک لازم، درخواست اقامت ثبت میگردد.

بخش اول: دریافت نامه حمایت صادر شده توسط یکی از سازمانهای معرفی شده:

1. توسعه ایده کسب و کار
2. انتخاب سازمان مورد تایید
3. تهیه مدارک استارت آپ (بیزینس پلن، صورت های مالی، پرزنتیشن ها و ...)
4. ثبت درخواست نامه حمایت
5. آمادگی برای مصاحبه و شرکت در کلاس های آموزشی
6. ارائه کلیه مدارک موردنیاز از جمله آیلتس توسط متقاضی
7. شرکت در کلاس آموزشی (در صورت لزوم)
8. دریافت نامه حمایت

بخش دوم: مراحل درخواست اقامت دائم

9. دریافت بسته اطلاعات و چک لیست مدارک درخواست اقامت
10. تهیه مدارک و تکمیل فرم های مورد نیاز
11. پرداخت هزینه های قانونی
12. ثبت درخواست اقامت دائم کانادا

12 الی 16 ماه پس از درخواست، متقاضی اقامت دائم خود را دریافت خواهد نمود. این مدت زمان توسط اداره مهاجرت، جهت بررسی پرونده اقامت دائم متقاضی، تعیین گردیده است.

پس از درخواست اقامت و بررسی اولیه مبنی بر عدم نقص در مدارک و پرداخت هزینه ها، متقاضی، نامه ای جهت انجام انگشت نگاری و انجام آزمایشات پزشکی دریافت خواهید نمود که 30 روز فرصت خواهد داشت تا برای انجام انگشت نگاری مراجعه نماید.

چنانچه متقاضی قصد داشته باشد پیش از دریافت اقامت دائم و سریعتر به کانادا سفر کرده و بیزینس خود را راه اندازی نماید، میتواند درخواست ویزای کاری نماید. درخواست این نوع ویزا اختیاری است. شایان ذکر است، در صورتی که متقاضی درخواست ویزای کاری کرد، می بایست بیزینس خود را در کانادا آغاز کرده و مدارکی نیز دال بر پیشرفت کاری ارائه نماید.

بر خلاف اقامت دائم کانادا، با ویزای کاری استارتاپ، متقاضی تنها حق کار کردن بر روی بیزینس معرفی شده به اداره مهاجرت را دارد، و در صورت وجود مدارکی دال بر کار تمام وقت وی در غیر از کسب و کار معرفی شده، امکان عدم صدور اقامت دائم وجود خواهد داشت. پس از دریافت ویزای کار، لازم است متقاضی تا زمان دریافت اقامت دائم، در کانادا مستقر شده و اکثر زمان خود را در کانادا بگذراند. بدیهی ست در صورت عدم حضور متقاضی در کانادا، پس از صدور ویزای کار، امکان عدم صدور اقامت دائم وجود خواهد داشت.

خدمات بیپلنر

تیم بیپلنر به صورت تخصصی تنها در زمینه ویزای استارتاپ فعال بوده و در راستای ارائه خدمات حرفه ای به مراجعین خود، از بهترین و با سابقه ترین وکلای مهاجرت و متخصصین استارتاپ کمک گرفته است.


سوالات متداولایده نوآورانه تنها مختص به یک محصول و یا خدمتی که تاکنون وجود نداشته، نمی باشد. چنانچه شما کاری را به شکل متفاوتی انجام دهید و یا مشکلی را به روشی جدید برای مشتریان خود حل نمایید؛ تا از این طریق، آنها سریع تر، ارزان تر و یا آسان تر از پیش، به محصول و یا سرویس خود دست یابند؛ این نیز میتواند نوآورانه باشد. پس ممکن است محصول و یا سرویس شما جدید نباشد، اما روش انجام کار متفاوت باشد. به عنوان مثال، ایده تولید خودرو شاید نوآورانه نباشد، اما تولید خودروی الکتریکی با قیمت پایین یک ایده نوآورانه است. پس اگر محصول و یا سرویس شما نوآورانه نیست، سعی کنید نحوه تولید و یا تحویل و یا ارائه سرویس را متحول نمایید.

این سازمانها به سه بخش تقسیم میشوند:

1. اینکیوبیتر ها: سازمانهایی هستند که از استارتاپ های نوپا که به تازگی کار خود را آغاز نموده اند، حمایت میکنند تا کسب و کار خود را گسترش دهند. تاکنون حدود 30 اینکیوبیتر، جهت بررسی ایده بیزینسی متقاضیان، تایید صلاحیت شده اند. هر یک از این اینکیوبیتر ها شرایط خاص خود را برای حمایت از متقاضیان را داشته و حتی بعضاَ مدارک مورد نیاز آنها نیز برای ثبت درخواست متفاوت است. معمولاَ بیزینس ها و یا افرادی که در قدم های اولیه استارتاپ خود هستند – مثلاَ در حد ایده، طرح و برنامه برای تست ایده و یا در حال ساخت نمونه اولیه محصول – برای ثبت تقاضا در اینکیوبیتر ها مناسب می باشند.

2. انجل اینوستور ها: هدف این شرکت ها (و یا افراد) سرمایه گذاری بر روی استارتاپ هایی ست که در مراحل اولیه بیزینس خود هستند. در حال حاضر، 9 انجل اینوستر، جهت بررسی و سرمایه گذاری بر روی استارتاپ ها، مورد تایید قرار گرفته اند. برای دریافت نامه حمایت از این سازمانها، شما باید قادر به قانع نمودن حداقل یکی از این شرکت ها جهت سرمایه گذاری به میزان حداقل 75,000 دلار کانادا، باشید. این شرکت ها نیز همچون اینکیوبیترها، هر یک شرایطی مختص به خود، جهت بررسی استارتاپ های متقاضی، را دارا می باشند.

3. ونچر کپیتالیست ها: هدف این شرکت ها، سرمایه گذاری بر روی استارتاپ هایی است که برای رشد و گسترش سریع خود احتیاج به سرمایه گذاری دارند. تاکنون، 20 ونچر کپیتالیست، مورد تایید برنامه مهاجرت استارتاپ کانادا، قرار گرفته است. شما باید یکی از این شرکت ها را قانع نمایید، تا مبلغ 200,000 دلار کانادا بر روی بیزینس شما سرمایه گذاری کند. معمولاَ استارتاپ هایی جهت ثبت درخواست در این سازمانها، مناسب هستند، که در مرحله درآمدزایی قرار داشته و جهت گسترش بیزینس خود به بازار جدید (مثلاَ بازار کانادا)، تولید محصول جدید، و یا موارد مشابه دیگر؛ نیاز به سرمایه گذاری بیشتر داشته باشند.

بله، هیچ محدودیتی در ثبت درخواست برای سازمانهای مورد تایید وجود نداشته و شما قادر خواهید بود، مدارک ایده بیزینسی خود را، به صورت همزمان به چندین سازمان ارائه و ثبت درخواست نمایید. به خاطر داشته باشید، اخذ نامه حمایت، از حداقل یکی از این سازمانها الزامی است.

خیر، برای اداره مهاجرت هیچ تفاوتی مابین نامه های حمایت صادر شده توسط اینکیوبیترها، انجل اینوسترها و یا ونچر کپیتالیست ها وجود ندارد. شما باید قادر باشید، نامه حمایت از حداقل یکی از این سازمانها را، دریافت نمایید.

گروه بیپلنر، با هر سه دسته از سازمانهای مورد تایید اداره مهاجرت، همکاری میکند و امکان اخذ نامه حمایت از هر یک از این سازمانها وجود دارد. انتخاب سازمان مورد نظر برای ثبت درخواست، با توجه به نوع بیزینس شما و حدود پیشرفت ایده بیزینسی، انجام می گردد.

چنانچه ثبت درخواست نامه حمایت توسط کارشناسان بیپلنر انجام شود؛ پس از  4 الی 6 ماه، نامه حمایت دریافت خواهد شد. پس از دریافت نامه حمایت، می توان درخواست اقامت دائم نمود، که زمان مورد نیاز در این مرحله و برای بررسی پرونده توسط اداره مهاجرت کشور کانادا، حدود 12 الی 16 ماه خواهد بود. بنابراین، 18 الی 21 ماه پس از آغاز فرآیند، متقاضی اقامت دائم خود را دریافت خواهد نمود.